Clark School Home
Find us On Facebook Twitter YouTube Linked In Flickr
Current

Alumni Cup Competition

Contact Information

Competition Managers:

Kevin Schoonover '06
schoonok@gmail.com

Elisabeth Goldwasser '03
esgold@terpalum.umd.edu

Leslie Borak
Assistant Dean at
lborak@umd.edu
301-405-0317


To Join a Team

To join a team, please contact the team lead for your respective discipline as follows:

Aerospace
Zachariah Brown

Bioengineering
Kristen Giles

Chemical & Biomolecular
Dave Weglein
Christina Fontanos

Civil and Environmental
Jonathan Schneider

Electrical & Computer
Zachary Miller
Shariq Hashme
Emmeline Zhu

Fire Protection
Scott Silverstein

Materials Science
Kathleen Rohrbach

Mechanical
Alec Kanyuck

Friday, February 21, 2014, 2-4pm

2014 TEAM CHALLENGE: Moving a CD/DVD at least 2 feet, inserting it into a CD/DVD drive, and playing the contents of the CD/DVD

What Is It?

Alumni Cup TrophyAn annual engineering design competition started in 2012 by the University of Maryland Alumni Association, Engineering Chapter. Teams of students from each department will compete against one another in a week-long challenge to develop a machine that will perform a specific task within certain parameters. Teams will be judged on the machine’s effectiveness in completing the task within the parameters given, a demonstration within the design of the team’s respective discipline, an oral presentation and rough sketches in correlation to the design, and team spirit.

The task and parameters will be given to each team on the Friday before Engineers Week (this year on Feb. 14, 2014). Students will have one week and a small stipend with which to design, sketch, and build the best machine within their ability to reflect their department. Teams will demonstrate their designs at the end of E-Week in the Jeong H. Kim Engineering Building Rotunda (this year on Friday, Feb. 21, 2014, between 2-4 pm). The judges’ panel will be comprised of 5 individuals from both the Clark School administration and the Alumni Association. The winning team will be memorialized on the Alumni Cup trophy displayed in the west lobby of the Glenn L. Martin Hall.



Why Are We Doing This?

The Alumni Cup is intended to generate department (and Clark School) pride, Alumni Association recognition, and a fun and fulfilling E-Week activity.


 

Competition Schedule

  • 11:00 am: Kim Building Rotunda opens for teams to setup
  • 12:30 pm: PowerPoint presentation and hard copy of sketches/drawing package due
  • 12:45 pm: Judges convene
  • 1:00 pm: Private presentations to the judges
  • 1:40 pm: Judges caucus
  • 2:00 pm: Competition introductions
  • 2:10 pm: Round 1: Oral presentations and machine operations
  • 2:45 pm: Judges caucus
  • 3:00 pm: Round 2: Machine operations
  • 3:30 pm: Round 3: Machine operations
  • 4:00 pm: Winners are announced
  • 4:10 pm: Group photo

 

Pictures and Video from Previous Competitions

Watch videos from the 2014 Alumni Cup

View photos from the 2014 Alumni Cup

View Photos and Video from Alumni Cup 2013

Kim Building Rotunda Winners

See more photos in Flickr!


Past Topics

  • 2014 - Moving a CD/DVD at least 2 feet, inserting it into a CD/DVD drive, and playing the contents of the CD/DVD
  • 2013 - Inserting a nail into a material for a 20-lb weight to be hung
  • 2012 - Blowing up a balloon and popping it

Past Winners

Our 2014 Alumni Cup Winners from the Civil and Environmental Team:

Jonathan Schneider, Junior—Transportation & Project Management—Team Captain
Tess Niehoff, Senior—Infrastructure
Emily Kriz, Junior—Infrastructure
Jamey Campbell, Junior—Environmental & Water Resources
Jacob Schaperow, Sophomore—Transportation & Project Management
Demetra Tzamaras, Sophomore—Infrastructure
Benjamin Siebert, Freshman—Environmental & Water Resources
Michelle Solomon, Freshman—Environmental & Water Resources
 

Our 2013 Alumni Cup Winners from the Civil and Environmental Team:

  • Erin Strittmatter (Team Captain)
    Laken Ensor
    Amanda Boehmlein
    Matthew Gladding
    Katie O’Brien
    Robert Marengo
    Jonathan Schneider
    John Groeger
     

Our 2012 Alumni Cup Winners from the Aerospace Engineering Team:

  • Matt Westerfield
    Patrick Nolan
    Andrew Kehlenbeck
    Thomas Noyes
  • Sid Kolluru
    Grant Barrett
    Samantha Walters
    Kip Hart